Czasami potrzebujemy kilka różnych adresów e-mail. Przykładowo: niedawno na zlecenie pisałem małą aplikację dla kierownika zespołu. Owa aplikacja (a dokładniej makro) miało za zadanie do wskazanego pracownika wysłać na maila raport zawierający informacje o przypisanych do niego zadaniach. Oczywiście wprowadzonych pracowników w skoroszycie było kilku(nastu) a każdy pracownik miał otrzymać maila o innej treści (gdyż jak wiadomo, każdy pracownik miał inną listę zadań do wykonania).
Aby przetestować, czy makro poprawnie dział trzeba było posiadać kilka różnych adresów e-mail. Musiałem sprawdzić, czy poprawnie generują się raporty i są wysyłane na poprawne adresy (albo czy nie ma usterki polegającej na tym, że wszyscy pracownicy dostają listę zadań przypisaną do pierwszego pracownika z listy na skutek błędu w algorytmie). Tutaj jest kilka pomysłów na wygenerowanie dodatkowych adresów e-mail.
Ręczne założenie kilku skrzynek pocztowych na dowolnym portalu
Rozwiązanie dobre, jeśli mamy 3-4 pracowników. Można wtedy na spokojnie 3-4 razy przeklikać formularz zakładania nowego konta. Rozwiązanie ma kilka wad:
- Zakładanie np. 5 kont na popularnym portalu, jest po prostu męczące
- Mogą być jakieś blokady np. po 2 założonych kontach z tego samego IP nie założysz trzeciego
- Czasem trzeba podać (unikalny) numer telefonu, aby aktywować konto a możesz nie mieć tylu „wolnych” numerów (np. na gmailu można tylko do 2 kont podać ten sam numer telefonu)
- Aby przetestować czy maile poprawnie przychodzą to musisz być zalogowany na wszystkie konta np. w różnych przeglądarkach (albo skonfigurować Outlooka bądź Thunderbirda)
Aliasy
M.in. poczta na WP oferuje możliwość założenia aliasu, czyli dodatkowego adresu e-mail. Rozwiązanie w sumie dość dobre, bo wszystkie wiadomości będą przychodziły na jedną skrzynkę, ale to rozwiązanie jest męczące, bo trzeba się zalogować do poczty, pogrzebać w ustawieniach i ręcznie założyć nowy alias. No i kolejna wada jest taka, że np. na WP można założyć tylko 10 takich aliasów.
Catch-all
Jeśli posiadasz własną domenę, to możesz włączyć opcję catch-all. Owe ustawienie polega na tym, że nie ważne co wpiszesz przed @ to poczta dotrze na domyślną skrzynkę pocztową. Przykładowo mając wykupioną domenę kursvba.pl po włączeniu tej opcji mogę wysłać wiadomość na adres: pracownik1@kursvba.pl, pracownik2@kursvba.pl, prezes@kursvba.pl i pomimo, że nie zakładałem takich skrzynek, to wiadomości przyjdą na domyślną skrzynkę pocztową. Jest to mega wygodne rozwiązanie, gdyż od razu w aplikacji dodając nowego pracownika wpisuję zmyślony ciąg znaków przed @ a maile i tak będą przychodziły. Niestety, ale to rozwiązanie ma też kilka wad:
- Należy wykupić domenę, co wiąże się z kosztem (chyba, że już posiadasz jakąś). PRO TIP: jeśli nie zależy Ci na posiadaniu ładnej domeny, kup domenę regionalną np. z końcówką waw.pl – zamiast płacić stówkę za jej odnowienie, zapłacisz pewnie kilkanaście złotych.
- Należy mieć wykupiony serwer, pod który podepniesz tę domenę (mam swoją stronę w Internecie, więc dla mnie to nie problem)
- Sporo spamowych robotów próbuje szczęścia i próbuje odgadnąć przewidywany adres e-mail. Przykładowo ja dla jednej domeny na czas testów aplikacji włączyłem opcję catch-all i oprócz moich testowych wiadomości dostawałem trochę spamu adresowanego na takie maile jak biuro@moja_domena, office@moja_domena, kontakt@moja_domena, contack@moja_domena. Wkurzało mnie to, że musiałem czyścić skrzynkę z tego spamu.
Gmail i hackowanie adresu e-mail
Istnieją dwie sztuczki na gmailu: z plusem i kropkami. Obie nie wymagają jakiejkolwiek konfiguracji czegokolwiek!
Sztuczka z plusem
Otóż do swojego adresu można dopisać + i dowolny ciąg znaków. Wtedy wiadomość dojdzie na domyślną skrzynkę pocztową. Przykładowo mój adres na gmailu to damian.daszkiewicz@gmail.com. Po damian.daszkiewicz mogę dopisać np. +p1 otrzymując adres e-mail: damian.daszkiewicz+p1@gmail.com I poczta dojdzie na główne konto, ale w polu do będzie podany ten adres z plusem. Jest to mój ulubiony sposób na generowanie testowych adresów e-mail!
Kropki
Gmail, aby zapobiec próbom podszywania się pod inne osoby nie pozwala na założenie bliźniaczego adresu e-mail różniącego się od oryginału tylko kropkami. Przykładowo mój adres to damian.daszkiewicz@gmail.com. Z tego powodu, nie mogę założyć drugiego adresu damiandaszkiewicz@gmail.com (taki sam, ale bez kropki po imieniu). Na większości portali można założyć dwa podobne e-maile różniące się tylko występowaniem kropki. Mało tego, nie ważne jaki adres (z kropką, czy bez wpisze nadawca, wiadomość i tak do mnie dojdzie. To pozwala na „tworzenie aliasów” poprzez wstawianie kropek w losowych miejscach. Przykładowo wszystkie poniżej podane adresy e-mail są jednym adresem e-mail:
- damiandaszkiewicz@gmail.com
- damian.daszkiewicz@gmail.com
- d.a.m.i.a.n.daszkiewicz@gmail.com
- da.mi.an.da.sz.ki.ew.i.cz@gmail.com
- itp.
Rozwiązanie jest jednak mniej czytelne, gdyż np. w sztuczce z plusem mogę po plusie wpisać np. inicjały pracownika a tutaj muszę pamiętać, któremu pracownikowi jaką kombinację kropek przypisałem w swoim mailu 🙂
Ta „sztuczka z plusem” to specjalność gmaila?? Czy inni dostawcy poczty oferują to rozwiązanie??
hmmm…. specjalistą od kont pocztowych nie jestem. Ale wiem, że outlook.com oferuje podobną funkcjonalność